درخت دوسی، چوبی مقاوم از جنگل های افریقا Doussie

این گونه چوب که بومی افریقا می‌باشد، به انگلیسی با نام Afzelia و به فرانسه Savanna Doussié نامیده می‌شود. چوب دوسی به رنگ طلایی- قهوه‌ای تا قهوه‌ای- قرمز روشن گاهی با رگه‌های تیره‌تر می‌باشد، که به مرور زمان به رنگ قهوه‌ای ملایمی در می‌آید. این رنAfzelia africana.full.05گ با پودر زرد رنگی که در مغز چوبش وجود دارد، قابل شناسایی است. چوبی به نسبت سنگین و پراکنده آوند است و دارای   دانسیته متوسط 0.8 گرم بر سانتی متر مکعب می‌باشد. درون چوبی به رنگ قرمز- قهوه‌ای و برون چوب مشخص رنگ سفید مایل به زرد کم رنگ دارد، که به مرور زمان به تیرگی می‌گراید. دارای تارهای متوسط ​​و یکنواخت با بافت درشت و درهم تنیده و به طور طبیعی درخشان می‌باشد.

پوستی به رنگ طوسی- قرمز، ناهموار و فلس مانند، با ضخامت 2 سانتیمتر دارد، که بصورت تکه‌های گردی ورقه ورقه شده است و از آتش گرفتن درخت در فصل‌های خشک جلوگیری می‌کند. برگهای سبز روشن، به طول 30 سانتیمتر با 7 تا 17 جفت برگچه بیضوی بدون کرک و گلهای سفید تا زرد رنگ با طول 1/5 سانتیمتر با یک تک برگ راه راه قرمز، در 20 سانتیمتری انتهای خوشه دارد. وقتی گلش شکافته می‌شود، رزین بسیار معطر و زرد پر رنگی از آن خارج می‌شود.

دوسی برای رشد، خاک شنی عمیق در سایت های پر آب را ترجیح می‌دهد. این گونه درخت در جنگلهای مرطوب و خشک، مخصوصا در جنگلهای ساوانا یا جنگلهای نیمه برگ ریز یافت می‌شود. درخت دوسی در غرب و مرکز آفریقا و همچنین جنوب آسیا یافت می‌شود.درAfzelia-africana-flowers (1)شرایط معمول و در این رویشگاه‌ها، به ارتفاعی در حدود 25 تا 37 متر و قطر 1 تا 1/5 متر می‌رسد.

چوب درخت دوسی در برابر حملات قارچی، موریانه و پوسیدگی به شدت مقاوم می‌باشد.

 چوب دوسی دارای کیفیت ماشینکاری خوبی است و بعد از سنباده‌زنی به یک سطح نرم و مسطح تبدیل می‌شود. قابلیت نگهداری میخ بالایی دارد. معمولا به علت تارهای درهم تنیده آن، کار با این گونه تا حدودی پیچیده است.                                      چوب دوسی Afzelia-africana-leavesتا حدودی باعث تیره و مات شدن تیغه ها می‌شود. چسب زنی و رنگ‌پذیری متغیر و مناسبی دارد. چوب دوسی به علت ظاهر مطلوب، دوام و ثباتش با هر دو چوب ماهاگونی و چوب ساج مقایسه شده و جایگزین مناسبی برای آنها می‌باشد.

قیمت چوب دوسی روشن، ​​برای چوب‌های جنگلی وارداتی متمایل به بالا می‌باشد، هر چند چوب دوسی در قطعات کوچکتر و دارای نقوش بروسن که بسیار گران قیمت‌تر است، به فروش می‌رسد.

در چند سال گذشته، چوب دوسیه نقش بسیار فزاینده‌ای در اروپا ایفا کرده است. این گونه به عنوان یکی از afzelia-jh-200x200و پر فروش‌ترین گونه‌ها برای کفپوش در اروپا شناخته شده می‌باشد. به خاطر رنگ قرمز کاراملیش به عنوان چوب درخت گیلاس نیز نامیده می‌شود. در مقایسه با دیگر چوب‌های قرمز رنگ، رنگش ملایم‌تر و غالب است. با توجه به راحتی و گرمایش و همچنین به خاطر رگه‌های ظریف چوب، ویژگی ساده‌ای را نمایش می‌دهد؛ که به آن اجازه می‌دهد، به خوبی با مبلمان چوبی و دیگر اجناس ترکیب شود. پارکت چوب دوسی با رنگ‌های خاکستری روشن، وسایل روشن و رنگ‌های اصیل بسیار تیره مطابقت می‌کند.

 این چوب ذاتا با ثبات است و برای استفاده در کف‌سازی حمام‌ها و تراس‌های فضای باز مناسب است. از دیگر Doussie Floor-3331کاربردهای چوب Doussie می‌توان به استفاده از آن در ساخت مبلمان چوبی، کابینت‌سازی، روکش چوب، پارکت و کفپوش‌های صنعتی، کشتی‌سازی، قایق‌سازی، اسکله‌های چوبی، دکینگ چوبی فضای داخل و خارج، پله‌های چوبی خارجی، خانه‌سازی، محصولات چوبی و  ساخت و ساز فضای خارج و …. اشاره نمود.