پارکت های تمام چوب ماسیو

کفپوش‌ چوبی و انواع و ساختار آن (پارکت تمام چوب)

ساختار کفپوش چوبی یک تکه (ماسیو، سالید)
این نوع پارکت چوبی و کفپوش چوبی (ماسیو) می‌تواند در هر مکانی که شرایط جوی، مثل رطوبت و دما تغییرات کمی داشته باشد (حمام، آشپزخانه) و همچنین جایی که امکان آتش‌گیری و تماس مستقیم با حرارت وجود نداشته باشد؛ نصب شود. این محصول برای محیط هایی که گرمایش از کف دارند، مناسب نیست و هرگز نباید روی سطوح با گرمایش از کف به علت ماهیت بی‌ثبات آن نصب شود. نصب و اجرای این پارکت ها می‌تواند به هر دو طریق استفاده از میخ‌های مخفی و یا چسب‌زدن پارکت به زیرسطح با استفاده از یک چسب قابل انعطاف، انجام شود. این پارکت ها قابلیت ساب خوردن در آینده را دارند ولی از لحاظ تعدد دفعات ساب زدن پارکت بین این پارکت ها و پارکت های چند لایه تفاوتی وجود ندارد ، زیرا در پارکت های سالید نیز بعد از 2 تا 3 بار ساب زدن، شما به فاق و زبانه ها رسیده و ساختار پارکت و نمایان شدن فاق و زبانه دیگر امکان ساب خوردن را به پارکت نمی دهد. اما در پارکت های سالید یک تکه احتمال بازی و جابجایی پارکت ها و ایجاد درز و فاصله بین پارکت وجود دارد
کفپوش چوبی چندلایه ( پارکت های مهندسی‌شده)
ساختار پارکت چندلایه شامل لایه رویی از گونه‌های پهن‌برگ ( چوب‌های مرغوب‌تر و گران‌تر) و چوب های سوزنی‌برگ یا چند لایی در لایه میانی و یک لایه روکش چوب در در کف آن و در جهت مخالف و متقاطع می‌باشد. با توجه به ساختار این پارکت، باثبات‌تر از پارکت های سالید و یک تکه (ماسیو) می‌باشند. بنابراین می‌تواند در هر فضایی غیر از حمام استفاده شوند. برای نصب کفپوش‌های مهندسی‌شده، نمی‌توان از میخ‌های مخفی استفاده کرد، مگر اینکه 18 میلیمتر و یا بیشتر ضخامت داشته باشند. اما می‌توانند روی گرمایش از کف و بصورت شناور و با فوم نصب گردند، یا بر روی کف با استفاده از یک چسب انعطاف پذیر، چسبانده شوند. این ساختار علاوه بر ایجاد یک پارکت پایدار باعث حفظ منابع چوب های خاص و ذخایر طبیعی گونه های چوبی می گردد

انواع پروفیل چوبی مناسب برای کفپوش چوبی

پروفیل فاق و زبانه
این روش سنتی برای نصب کفپوش می‌باشد. این نوع پروفیل با لبه مربع یا مورب (پخ‌خورده) در دسترس است. می‌تواند با استفاده یک چسب قابل انعطاف، به کف چسبانده شود. از میخ‌های مخفی و یا فوم برای نصب شناور بر روی کف و یا چسب‌زنی اتصالات با چسب WPVA (پلی ونیل استات) برای کامل‌کردن نصب نیز می‌توان استفاده نمود.
پروفیل های کلیکی (Click Fit)
با استفاده از این نوع پروفیل، الوارهای پارکت به آسانی در یکدیگر چفت می‌شوند. شما می‌توانید در صورت لزوم با استفاده از چسب انعطاف‌پذیر، تکه‌های پارکت را چسب‌زنی نمایید. این نوع پروفیل دارای لبه مورب (پخ‌خورده) است، بعلت شکل ساختاری پروفیل‌ها، تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از روش نصب میخ‌زنی در کلیک ها استفاده نمود.
پارکت چوبی چهار تراش
پارکت چوبی دارای لبه مربعی است و باید همیشه بطور مستقیم با استفاده از چسب انعطاف‌پذیر، به کف چسب‌زنی شود. با استفاده از تکه‌های پارکت، طرح‌های متنوعی می‌توان ایجاد نمود، که مرسوم‌ترین روش، چپ و راستی، جناقی و ساده می‌باشد. تمام پارکت‌ها بدون پرداخت هستند، بنابراین پس از نصب نیازمند بتونه کاری و ساب خوردن به منظور ایجاد سطحی یک دست و همتراز می باشند.

پوشش‌های کفپوش چوبی

پوشش لاک‌ کفپوش چوبی

این پوشش خاص، سطح تماس نرمی دارد و تمیز‌کردن و نگهداری پارکت های چوبی را آسان‌تر می‌کند اما امکان خراشیدگی وجود دارد، که با نگهداری مناسب می‌توان از وقوع آن جلوگیری نمود. این نوع پوشش‌ها بیشتر برای جلا بخشیدن به سطوح کفپوش چوبی و پارکت استفاده می‌شوند. لاک‌های کفپوش چوبی،  به دو صورت مات و نیمه براق موجود است و با توجه به انتخاب هر کدام از کفپوش‌ها، درکارخانه ها تولید می گردند.یکی از معایب این پوشش عدم امکان ترمیم موضعی پوشش پارکت ها می باشد و فرآیند ترمیم پوشش لاک فرآیندی سخت و زمانبر خواهد بود.

پوشش روغن های طبیعی برای کفپوش چوبی و پارکت

پوشش روغن، رنگ طبیعی‌تر و گرم‌تری به چوب می‌دهد. این نوع پوشش به علت اینکه سطح مجزایی از چوب ایجاد نمی‌کند، هیچگونه خواص رفلکسی (بازتابی) ندارد. این نوع پوشش‌ها به علت مقاومت مناسب در برابر شرایط متغیر جوی برای فضاهای داخل(حمام و آشپزخانه) و خارج خانه نیز مناسب هستند. همچنین خراشیدگی روی کفپوش روغنی کمتر به وقوع می‌پیوندد و تمیز کردنش راحت است، در نتیجه برای محیط‌های پر رفت و آمد نیز مناسب می‌باشند. البته این پوشش ها نیازمند رسیدگی و نگهداری سالیانه می باشد و بصورت موضعی و به راحتی قابل ترمیم و بازسازی می باشد.

پوشش روغن  و ایجاد بافت چوب (Brushed)

کاملا دارای کیفیت پوشش روغنی می‌باشد، با این تفاوت که سطح چوب صاف و یکدست نیست و با خالی کردن لایه های نرم چوب در سطح پارکت، تمامی بافت و ساختار زیبای چوب های طبیعی کاملا نمایان و قابل لمس می‌گردد. این روش به سطح کفپوش ظاهری بافت‌دار و اصیل می بخشد. مراقبت و نگهداری مشابه لاک‌ و سطح روغن زده شده است.

بدون پوشش، خام

یک سطح کاملا بدون پوشش است. رنگ با سلیقه شما می‌تواند اعمال شود و یا می‌توانید از سطح طبیعی و ظاهر دست نخورده کفپوش چوبی استفاده کنید. با این حال، مهم نیست که شما کدام گزینه را انتخاب کنید، پس از نصب کفپوش، باید سطح آن با لاک‌ یا روغن یکبار پوشش‌دهی شود. سپس محافظت کاملی در برابر گرد و غبار و اثر لکه آب و … بر روی پارکت ایجاد می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *