تفاوت پارکت چوبی الواری(Full Plank) و چند ردیف (3Strips)

از زمان پارکت‌های قدیمی با طرح جناغی و  موزاییکی تاکنون، انواع بسیار متنوعی از پارکت های چوبی برای هر سبکی از طراحی داخلی (چه قدیمی و چه مدرن) بوجود آمده است. یکی دیگر از جنبه‌های قابل توجه، اندازه اتاق است، که نقش مهمی بازی می‌کند، زیرا با کمک طراحی کف و الگوی چیدمان کفپوش، می‌توان باعث شد که اتاق بزرگتر و یا کوچکتر به نظر برسد. کفپوش‌های چوبی قدیمی، 3 تا 5 سانت پهنا داشتند. اما جدیدا پارکت ها با پهنای بیشتر هم عرضه می‌شود. کفپوش‌های چوبی یک تکه مشابه چند تکه‌ها هستند، با این تفاوت که پهنای بیشتر 10 تا 25 سانت یا بیشتر هم دارند. لبه فاق و زبانه دارند. به هر دو طریق ماسیو و چندلایه نیز یافت می‌شوند.

Untitled-1

کفپوش‌های چوبی یک تکه (One strip یا Full Plank)

 

Untitled-3

این نوع کفپوش‌ها، از یک تکه الوار نسبتا گسترده از چوب، تهیه شده و ظاهری مانند الوار یکدست را ارایه می‌دهند. در فرمت‌های باریک و پهن یافت می‌شود. پارکت‌های یک تکه، ظاهری مدیترانه‌ای و لوکس به فضا اضافه می‌کنند. الوارهای گره‌دار، با رگه‌های واضح، ظاهری روستیک و قدیمی می‌دهند، در حالیکه الوارهای با رگه‌های کمرنگ، بیشتر برای رسیدن به ظاهری امروزی استفاده می‌شوند. برای لمس ظرافت، شما می توانید این طرح را با یک گونه چوبی روشن، مانند بلوط کلاسیک ترکیب کنید و اگر می‌خواهید فضایی متفاوت و تاثیرگذار ایجاد کنید، از گونه چوبی پر رنگ با رگه‌های مشخص و واضح استفاده نمایید. به هر حال، لایه بالایی هر یک از کفپوش‌ها از یک تکه چوب متشکل است. کفپوش‌های یک تکه، به عنوان کفپوش‌های منحصر به فرد شناخته می‌شوند و قیمت بالاتری نسبت به کفپوش‌های چند تکه دارند.

کفپوش‌های چوبی چند تکه (Multi strip)

Untitled-14

این کفپوش‌ها از کنار هم قرارگرفتن نوارهای متعددی از چوب با پهناهای مختلف، تشکیل شده‌اند. کفپوش‌های دو تکه به دو نوار چوبی و سه تکه‌ها به سه نوار چوبی تقسیم شده‌اند. همین الگو، در سراسر کف، اجرا می‌شود. برای دستیابی به انواع رگه‌ها، رنگ‌ها و گره‌ها طول متغیری دارند و از این طریق به چوب، بافت، کنتراست و عمق بیشتری می‌دهند. این طرح هم در فضاهای داخلی مدرن و هم سنتی، به طور یکسان استفاده می‌شود. بطور ویژه هم، برای فضاهای کوچک به علت ایجاد توهم فضای بیشتر، بسیار مناسب است. به فضای داخلی ظاهری اسکاندیناوی و مینیمالیستی می‌بخشد. برای استفاده در مناطق پر رفت و آمد، آشپزخانه و … به علت مخفی کردن لکه‌ها و کاهش امکان سر خوردن، مناسب می‌باشد. کفپوش‌های چوبی چند تکه، با قیمتی پایین‌تر از کفپوش‌های یک تکه، جزء کفپوش‌های چوبی پرمصرف می‌باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *